Rozhovor pro Hospodářské noviny

Rozhovor pro Hospodářské noviny

Markéta Hezinová, Madasped

„V Brně jsem byla jedním z prvních podnikatelských inkubátorů."
 

Spediční firma Madasped pokrývá doslova všechny potřeby v oblasti dopravy. Ať už potřebujete převézt nadměrný nebo standardní náklad po silnici či po moři, dopravit produkci na akci, přestěhovat se doma nebo po Evropě nebo přesunout nebezpečný náklad, v Madasped se vám dostane kompletního servisu.

Markéto, jste úspěšná podnikatelka v poměrně „mužském“ oboru, jak jste se ke spedici dostala?
Máte pravdu, však také začátky nebyly jednoduché. Před 17 lety jsem získala první práci v dopravní firmě ve Vídni. Jen když si vzpomenu, jak jsem se musela naučit vídeňský dialekt a zvládnout 40 rakouských řidičů, ještě dnes si to do detailu pamatuji. Postupem doby jsem však získala jejich respekt a důvěru. Poté jsem dostala příležitost pracovat v logistické firmě v Hamburku, což byl jiný svět. Pracovala jsem přímo v přístavu, několikrát za den jsem se šla podívat, jak se vykládá zboží, které jsem zajišťovala od nakládky v různých koutech světa.

Po těchto zkušenostech ve světě jsem se vrátila domů, do Brna. Moje rozhodnutí začít podnikat přišlo po zralé úvaze, přesto jsem podnikání zahájila 1. dubna, tedy na apríl. Řekla jsem si, že když se to nepovede, je to prostě jen apríl. A nyní v dubnu to bude už 11 let.

Vaše firma má opravdu širokou škálu služeb, je některá z nich pro vás významnější a tvoří stěžejní profit firmy?
Specializujeme se na mezinárodní silniční přepravy po Evropě od malých zásilek, dokládkových přeprav až po kamiony. Našimi významnými klienty jsou mj. nadnárodní stavební společnosti, pro které jsme zajišťovali přepravy do Rumunska či Švédska. Naším dobrým obchodním partnerem je třeba Zetor, pro nějž zajišťujeme přepravy od komponent po traktory, nebo AGRO se zahradnickými přípravky. Stejně tak zajišťujeme přepravy pro automobilový průmysl.

Škála přepravovaného zboží je veliká a různorodá, od wolframových součástek přes stavební komponenty, výtahy až po zdravotnický materiál, laboratorní techniku či módní oděvy na přehlídky.

Mimo jiné zajišťujete přepravu do míst válečných konfliktů, to je náročná a riskantní záležitost, ne?
Přepravu zboží do zemí zmítaných válečnými konflikty vnímáme jako pomoc obyčejným lidem, aby si i v těžkých válečných podmínkách mohli vypěstovat základní potraviny. Zboží jsme nakládali v Brně a přeprava trvala 14 dní. Trasa vedla přes sklad v Plovdivu (Bulharsko) do celního skladu Erbilu v Iráku, kde proběhlo proclení zboží. Následně jsme zajistili menší rozvozové auto místní dopravní firmy, které zboží dopravilo do Bagdádu ke konečnému příjemci. Následný doklad o vyložení byl psaný rukou a arabsky. Myslím, že se nám podařila opravdu krásná mezinárodní spolupráce se zapojením lidí různých kultur.

Jak se vám pracuje napříč světem? Při dojednávání třeba námořní dopravy musíte v určitých destinacích zažívat řekněme horké, ale i vtipné chvíle.
Přišla nám objednávka od zákazníka na převoz uměleckého díla na mezinárodní výstavu. Potřebovali jsme specifikovat zboží, kolegyně musela znát rozměry, hmotnost, aby přeprava byla zabezpečena správně. Zákazník umělec neustále odolával jejím dotazům, až nakonec poslal fotku uměleckého díla. Umělec stále trval na tom, že se jedná o velmi křehké zboží vysoké hodnoty. I přes velkou představivost našeho týmu jsme v díle neviděli nic jiného než špatně svařené kusy železného zábradlí. Asi to chce zařadit do vzdělávání nějaký kurz kreativity.

Mnoho let vedete velký kolektiv, staráte se o chod firmy, jste zodpovědná za stovky zakázek a velké obchodní transakce. Ještě máte energii?
Myslím, že energie mám dostatek, pořád existují lidé, zážitky a činnosti, které mě v mém podnikání posouvají dopředu.

Moje největší zásobárna energie je v tom, že žiji svůj sen. Už jako malá jsem si hrála na kancelář, tenkrát mi bylo jedno, čím se zabývá, teď to má zcela konkrétní obrysy. Naplňuje mě, že mohu pro své zaměstnance vytvořit bezpečné zázemí s možností jejich růstu.

Markéta Hezinová, Madasped.czNedá mi to se nezeptat, jak se vám pracuje v oblasti spedice, která je převážně mužským oborem. Setkala jste se někdy s předsudky?
Mojí snahou je ukázat, že žena ve vedení firmy nemusí být „chlapštější než chlap“, ale naopak může využívat ženskou sílu a energii pro řízení firmy. Myslím si, že vyrovnaná osobnost, jedno zda muž či žena, je ochotna spolupracovat s opačným pohlavím bez předsudků. Přitahuji k podnikání muže, kteří jsou dostatečně silní a respektují ženu, která může mít zcela odlišné názory. Úspěšná firma 21. století v sobě musí nést hodnoty z mužské i ženské síly. Záleží pak jen na člověku, jak umí a chce obojího využívat.

Jak ve volných chvílích relaxujete? Kde „dobíjíte baterky“ na každodenní obrovskou zodpovědnost?
V zimě mám nejlepší relax na lyžích. Když se spustím ze svahu pořádnou rychlostí, není nic než můj dech, svoboda a prostor. Není moc času přemýšlet, zda jsem udělala správně nějaké rozhodnutí, co se děje ve firmě. Je jen přítomnost. Líbí se mi možnosti, které s sebou sjezd nese. Při velké rychlosti je potřeba mít dostatečnou pokoru, umět si užít každou sekundu, správně se rozhodnout. Věřit, že vše dopadne dobře. Že dojedu do cíle. Je to však také o právu udělat chybu, spadnout, ale věřit, že se zase můžu zvednout a jet dál.

Markéta Hezinová je vdaná, žije s manželem a dcerou v malé vesnici u Brna. Ve volném čase se věnuje lyžování, turistice, józe, bylinkám a ráda si odpočine u dobré knihy.